27 sentyabr Bakı Ekspo Mərkəzində 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2016” sərgisi keçirilir. “ADEX 2016” - müasir silah və texnikanın, eləcə də milli müdafiə kompleksinin güc və qüdrətinin möhtəşəm nümayişidir. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi isə sərgiyə dəstək göstərir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev sərgi ilə tanış olub. Dövlətimizin başçısı hər üç pavilyonunda və açıq havada nümayiş etdirilən hərbi məhsullara baxdı.
Sərginin açılış mərasimində cənab Yaqub Eyyubov – Azərbaycan Respublikası Baş Nazirin müavini, cənab Yavər Camalov – Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Naziri, Edvard Stron – “Caspian Event Orgasiers”şirkətinin direktoru.
Cənab Eyyubov təntənəli açılış mərasimini Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin salamlama məktubu ilə açdı. Ölkə başçısı öz müraciətində qonaqları və sərgi iştirakçılarını 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2016” sərgisinin açılışı münasibəti ilə təbrik etmişdir. Sənəddə həmçinin hərbi-texniki əməkdaşlıq, müasir texnologiya və təhlükəsizlik vasitələrinin mübadiləsi məsələlərinin aktuallığı da qeyd olunurdu. Prezident İlham Əliyev sərginin hərbi sənaye sahəsində yeni və mühüm təşəbbüslərə üçün yol açan hərbi-texniki əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi baxımından nüfuzlu platforma kimi əhəmiyyətli rolunu qeyd etmişdir. Ölkə başçısı sərgi iştirakçılarına gələcək işlərində uğurlar, ölkələrinə isə sülh və çiçəklənmə arzuladı.
“ADEX 2016” sərgisi ikinci dəfə keçirilsə də, artıq regionun ən genişmiqyaslı sərgisinə çevrilib. Bu il “ADEX” sərgisində dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 216 şirkət, 21 ölkədən 29 rəsmi nümayəndə heyəti iştirak edir. İştirakçıların coğrafiyası Latviya, Monteneqro, Xorvatiya, Çexiya və Estoniya kimi ölkələrin hesabına genişlənib. Ümumilikdə, ziyarətçi şirkət və qurumlarla birlikdə sərgi coğrafiyası 44 ölkəni əhatə edir. Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq meydançasını əhatə edən sərgi ərazi baxımından 10%-lik artım nümayiş etdirir. Sərgidə öz ölkələrinin aparıcı şirkətlərini təqdim edən 10 ölkə - Azərbaycan, Belarus, İsrail, Çin, Pakistan, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Türkiyə, Fransa və Çexiya milli pavilyonları ilə çıxış edir. Şirkətlərin sayına görə ən böyük pavilyonlar Türkiyə (42 şirkət), İsrail (14 şirkət) və Rusiya (14 şirkət) məxsusdur. “Aselsan”, “CETC”, “Damen”, “MBDA”, “Norinco”, “IAI”, “Roketsan”, “Rosoboronexport”, “Thales” və digər şirkətlər hərbi texnikanın nümayişi ilə çıxış edəcək. Sevindirici haldır ki, eksponentlərin 58%-i Birinci “ADEX” sərgisinin iştirakçılarıdır.
Bu il müdafiə və xüsusi təyinatlı məhsulları, hərbi nəqliyyat vasitələri və texnikanı, eləcə də silah və sursatları təqdim edən yerli eksponentlərin sayı artıb. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, eləcə də nazirliyin nəzdindəki struktur və zavodlar, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi və ANAMA agentliyi sərgidə fəal iştirak edir. Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın müdafiə sənayesinin bir sıra yeni məhsullarının təqdimatı planlaşdırılır.
Bu il “ADEX” sərgisini nazir, hərbi idarə rəhbərlərinın başçılıq etdiyi 29 rəsmi nümayəndə heyəti, Türkiyə, Rusiya, İsrail, Pakistan və digər ölkələrin müvafiq strukturlarının nümayəndələri ziyarət edəcəklər. Öz nümayəndə heyətlərini “ADEX” sərgisinə ilk dəfə göndərən ölkələr arasında Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Cibuti, Konqo və Serbiya yer alır. Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlər tərəfindən “ADEX” sərgisinə göstərilən maraq Azərbaycanın regionda mühüm strateji tərəfdaş kimi yüksək rol və əhəmiyyətini bir daha təsdiq edir.
Ümumilikdə, sərgidə aşağıdakı istiqamətlər üzrə əldə edilmiş nailiyyətlərin nümayişi planlaşdırılır: quru qoşunları və hərbi hava qüvvələrinin texnika və silahları, hərbi aviasiya silahları, HHM sistem və vasitələri, xüsusi təyinatlı əmlak və vasitələr, informasiya texnologiyaları, kosmik texnologiyalar, ordunun inzibati və texniki təchizatı. Bu sərgi layihəsinin fərqləndirici xüsusiyyəti müasir qoruma və müdafiə vasitələri, təhlükəsizlik texnikası, sənaye, nəqliyyat təhlükəsizliyi sistemləri, informasiya və rabitə mühafizəsi, yanğın təhlükəsizliyi vasitələri, eləcə də xilasetmə vasitələrinin geniş çeşidinin vahid konsepsiya çərçivəsində irimiqyaslı nümayişidir.
Dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən şirkətlərin bron etdiyi açıq sərgi platforması xüsusi diqqətə layiqdir. Bu platformada ən son qırıcı təyyarələr, pilotsuz uçuş aparatları, tanklar, HHM sistemləri və hərbi maşınlar ziyarətçilərə təqdim ediləcək. Bundan başqa, ilk dəfə olaraq zirehli texnikalara xidmət və texniki baxış üzrə servis mərkəzi layihəsi də təqdim ediləcək.
Seminar, təqdimat, sənaye nazirlikləri, istehsalçı şirkətlər və sifarişçilər arasında çoxsaylı ikitərəfli görüşlərin daxil olduğu “ADEX” sərgisinin dolğun işgüzar proqramı tədbirin dialoq platforması kimi unikallığını göstərir. Beləliklə, 28-29 sentyabr tarixində sərgi çərçivəsində “Ərazilərin minalardan təmizlənməsi üzrə sistem və texnologiyaların inkişaf perspektivləri. Bu sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərin iştirakı və rolu”, “Pilotsuz uçuş aparatları sahəsində müasir texnologiya və innovasiyalar” və “Hava hücumundan müdafiə (HHM) sahəsində müasir metod və sistemlər” mövzularına həsr olunmuş seminarlar keçiriləcək. Seminarlarda müdafiə sənayesinin peşəkarları iştirak edə bilərlər.
Sərgiyə mətbuat nümayəndələri də böyük maraq göstərirlər, belə ki, sərginin informasiya dəstəyi 56 aparıcı ixtisaslaşmış jurnal, veb-sayt və informasiya agentlikləri tərəfindən təmin olunur. Ümumilikdə, sərgidə 100-dən artıq mətbuat nümayəndəsi akkreditasiyadan keçib. Tədbirin baş informasiya tərəfdaşı Böyük Britaniyanın “IHS Jane's Defence Weekly” dərgisidir. Sərginin “onlayn” gündəliyi vəzifəsini Belçikanın “Army Recognition” jurnalı yerinə yetirir. “Azeri Defence” jurnalı isə sərginin informasiya tərəfdaşı qismində çıxış edir.
Beləliklə, “ADEX” sərgisi dünyanın silah bazarında ixrac üçün təklif olunan hərbi sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq imkanı yaradır. “ADEX” sərgisi ən son silah nümunələrinin nümayiş olunması və beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində yeni müqavilələrin imzalanması üçün əla platformaya çevriləcək.
Sərginin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” şirkəti çıxış edir. “ADEX 2016” sərgisinin qeydiyyat sponsoru qismində isə Türkiyə Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Katibliyi çıxış edir.

2nd Azerbaijan International Defence Exhibition
2nd Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX 2016 started at Baku Expo Center on 27 of September. ADEX 2016 is a grand display of modern weaponry and equipment, the show of the force and power of the Azerbaijani military-industrial complex. The exhibition supported by the Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan.  President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has reviewed the exhibition.  The head of state has got acquainted with product  in all three pavilions and in open area.
The official opening ceremony was attended by Mr. Yaqub Eyyubov- the First Deputy Prime Minister, Mr. Yaver Jamalov - Minister of the Defence Industry of Azerbaijan, Mr. Edward Stroon – Director of Caspian Event Organisers.
At the opening ceremony Mr. Eyyubov read a welcoming letter from Azerbaijani President Ilham Aliyev. In his greeting, the head of state congratulated the guests and exhibitors on the opening of the 2nd Azerbaijan International Defence Exhibition, ADEX 2016. The relevance of issues pertaining to military-technical cooperation, the exchange of modern technologies and security features were noted in his letter. President Ilham Aliyev noted the significant role of the exhibition as an authoritative platform for discussing issues of military-technical cooperation, which will pave the way for important new initiatives in the defence industry. The Head of State wished the participants success in their future affairs and peace and prosperity to their countries.
The ADEX exhibition is being held for only the second time, but it has already become the largest exhibition in the region. This year, ADEX is attended by 216 companies from 34 countries, and 29 delegations from 21 countries. The geographical spread of the participants has expanded to countries such as Croatia, Estonia, the Czech Republic Latvia, and Montenegro. In total, companies and delegations take part at the exhibition from 44 countries. The exhibition, occupying all three halls of the Baku Expo Center as well as open spaces, is 10% larger this year. The exhibition features 10 national stands from Azerbaijan, Belarus, China, the Czech Republic, France, Israel, Pakistan, the Russian Federation, Serbia, Turkey, and representing leading companies from these countries. The most numerous contingents in terms of the number of companies are Turkey (42 companies), Israel (14 companies), and Russia (14 companies). Such well-known companies as Aselsan, CETC, Damen, MBDA, Norinco, IAI, Roketsan, Rosoboron Export, Thales and others will participate with demonstrations of military equipment. One pleasant fact is that 58% of exhibitors are repeat participants from the first ADEX exhibition.
This year the number of local exhibitors has also increased, presenting different types of defence and special-purpose products, military vehicles and equipment, weapons and ammunition. The Ministry of Defence Industry and its related structures and plants, and the Ministry of Defence of Azerbaijan, ANAMA, actively participate at the exhibition. Several presentations of new Azerbaijani defence industry products are expected at the exhibition.
This year the ADEX exhibition will host 29 official delegations, led by ministers, heads of military departments, and stakeholder’s representatives from Turkey, Russia, Israel, Pakistan, and other countries. Among the countries that are sending delegations to the ADEX exhibition for the first time are Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Congo, Djibouti and Serbia. The immense interest shown in ADEX on the part of international delegations and companies once again confirms the high status and importance of Azerbaijan as an important strategic partner.
In general, demonstrations of the achievements in the following areas is planned at the exhibition: Land Forces and Air Forces equipment and armaments, armed military aircraft, air defence systems and tools, special purpose equipment and technology, information technology, space technology, and army administrative and technical support. A distinctive feature of this exhibition is a full-scale exhibition in the form of a unified concept of a wide range of modern means of protection and defence, security technology, industrial, transport security, the protection of information and communications, and fire safety and rescue equipment.
The exhibition’s open space, which is fully occupied by companies from different countries, deserves special attention. Visitors to the site can see the latest fighters, drones, tanks, air defence systems, and military vehicles. In addition, an armoured vehicles maintenance and repair service centre project will be demonstrated for the first time.
A comprehensive business program, which includes seminars, presentations and numerous bilateral meetings with the heads of line ministries, manufacturing companies and customers demonstrates the uniqueness of the ADEX exhibition as a dialogue platform. On the, 28th and 29th of September the exhibition will include workshops, which will cover the following topics: “Prospects for the development of demining systems and technologies - the participation and the role of companies working in this field”, “Modern technologies and innovations in the field of unmanned aerial vehicles” and “Modern methods in the field of air defence (AD) systems.” The workshops are open to professionals in the defence sector.
The media too has taken great interest in the exhibition. Up to date coverage is provided by 56 leading international and local specialised media - magazines, websites and news agencies. In total, more than 100 media representatives are accredited at the exhibition. The general information partner of the exhibition is IHS Jane's Defence Weekly (UK), and the official online diary of the exhibition is Army Recognition (Belgium), while the official Media partner is the Azeri Defence magazine (Azerbaijan).
The ADEX exhibition will provide an opportunity for industry professionals to get acquainted with modern defence technologies and samples in a variety of MIC industries, and catch up on the latest developments of military equipment that are being offered for export on the world’s arms markets. ADEX will be an excellent platform to demonstrate the latest weapons and to finalize new agreements in the field of international military-technical cooperation.
The registration sponsor of the ADEX 2016 exhibition is the Secretariat of the Defence Industry of Turkey. The organiser of the exhibition is Caspian Event Organisers.  The ADEX 2016 exhibition will continue till 30, September.